Безпліддя: діагноз і лікування

вагітність,безпліддя,гістеросальпінгографія,гістероскопія,кров,лапароскопія,матка,маткові труби,менструальний цикл,овуляція,пролактин,сперматозоїд,яєчники

на сторінках нашого журналу лікар-гінеколог Євгена Беккер розповіла про причини безпліддя, сьогодні вона докладно зупиниться на постановці діагнозу і лікуванні цієї патології.

Діагноз

Постановка діагнозу починається з детального збору інформації про перенесені захворювання, операції, попередніх вагітностях, менструальному циклі і т. д. Постарайтеся принести з собою на прийом до лікаря всі попередні аналізи, знімки, а також опис попередніх спроб лікування. Вашого гінеколога не доведеться починати дослідження з нуля, а ви заощадите час і енергію.

Ваш лікар-гінеколог проведе детальний медичний огляд. Ми завжди рекомендуємо, щоб на першу консультацію прийшли обидва партнера, так буде простіше скласти план постановки діагнозу та подальшого лікування. І треба обстежити обох партнерів одночасно, оскільки у 20-30% випадків проблема у так званому "чоловічому факторі".

Основні питання, на які необхідно відповісти для постановки правильного діагнозу: відбувається у жінки овуляція; містить сперма чоловіка досить сперматозоїдів, здатних до запліднення; прохідні чи у жінки маткові труби.

Для чоловіка існує один основний аналіз, який дає відповідь на багато питань — аналіз сперми на кількість, рухливість і морфологію сперматозоїдів. Якщо аналіз сперми в нормі, то, як правило, ніяких додаткових досліджень не потрібно. У реальному житті чоловіки з працею йдуть на проведення тестів. Часто складніше буває переконати чоловіка один раз здати на аналіз сперму, ніж партнерку — зробити п'ять діагностичних тестів.

Чого слід очікувати жінці під час первинного обстеження на безпліддя?

За загальним оглядом піде ультразвукове обстеження органів тазової області. Потім проводиться визначення рівня гормонів в крові. Оскільки в різні фази менструального циклу рівень гормонів міняється, будьте готові до того, що кров доведеться здати кілька разів: на початку циклу і в кінці. У крові перевіряється рівень жіночих і чоловічих статевих гормонів, вміст пролактину. Пролактин-гормон, що виробляється залозами внутрішньої секреції, в нормі відповідає за секрецію грудного молока, а якщо він підвищений у жінок, які не вагітні, це перешкоджає нормальній роботі яєчників, і яйцеклітина не виділяється. Крім забору крові, необхідно взяти культури на різні інфекції, в тому числі інфекції, що передаються статевим шляхом.

Дуже важливим етапом обстеження є тест на прохідність маткових (фаллопієвих) труб. До цього тесту вас підготує ваш гінеколог, але сам тест, як правило, проводиться в радіологічному офісі. Тест носить складну назву гістеросальпінгографія, це рентгенівське дослідження матки і маткових труб.

Коротко розповімо про діагностичних процедурах, які не проводяться при первинному обстеженні, але можуть бути рекомендовані в процесі поглибленого діагностичного обстеження або при лікуванні безпліддя.

Гістероскопія — огляд внутрішнього шару матки за допомогою маленької оптичної камери. Гістероскопія може виявити міоми, поліпи, внутриматочые рубці і т. д. Сьогодні багато гінекологи можуть зробити гістероскопію в умовах офісу.

Лапароскопія дозволяє оглянути матку, яєчники, фаллопієві труби, а також усунути деякі проблеми хірургічним шляхом. Лапароскопія завжди проводиться в умовах стаціонару під загальним наркозом, післяопераційний період, як правило, дуже короткий, і пацієнтка йде додому в той же день.

Навіть після детального дослідження не завжди можна визначити причину безпліддя. У 10-15% випадків причину встановити не вдається, тоді ставиться діагноз "нез'ясовне безпліддя".

Лікування

Один з найпоширеніших методів терапії — стимуляція яєчників за допомогою лікарських препаратів. Найпопулярнішим препаратом є Clomiphene, який призначається для стимуляції овуляції (овуляція — це виділення яєчниками яйцеклітини здатної до запліднення). Препарат (таблетки) приймають на початку менструального циклу протягом п'яти днів. В результаті прийому препарату вагітність настає в 40% випадків.

Якщо в результаті дослідження встановлено підвищений вміст в крові пролактину, вам будуть прописані препарати для нормалізації в крові рівня цього гормону. Як тільки він нормалізується, як правило, настає регулярна овуляція. У деяких випадках необхідно хірургічне втручання.

Якщо лікарська терапія та операція не дозволили вашої проблеми, то наступним етапом може стати штучне внутрішньоматкове запліднення. Ця процедура досить проста і проводиться в умовах гінекологічного офісу. За допомогою маленького катетера сперматозоїди вводяться в порожнину матки. Штучне запліднення проводиться після стимуляції овуляції.

Леченя безпліддянелегкий процес у физически, так і эмоционально. Багатоінші пари отчаиваются, теряют надію. Пропроцес действительно непростий можливости тимчасової медицинской уки і технікі постійно расширяются, принося долгожданную міць багатьом парам. Так , жгавкоту удачі!