Дієта живого серця

серце,інфаркт,гіпертонія,серцево-судинна система,атеросклероз,гіпертонічна хвороба,дієта,ішемічна хвороба,обмін речовин,харчування,продукти,профілактика захворювань,холестерол

Захворювання серцево-судинної системи — а це, насамперед, ішемічна хвороба серця та гіпертонічна хвороба та їх ускладнення є основною причиною смертності та інвалідності населення більшості країн світу. Зазначені недуги, як і пов'язаний з ними атеросклероз, багато в чому залежать від особливостей вашого харчування.

Відомо, що надмірне споживання тваринних жирів, що містять велику кількість холестерину і насичених жирних кислот, а також їжі, багатої легко засвоєними вуглеводами, сприяє розвитку атеросклерозу, ішемічної хвороби та інших недуг серцево-судинної системи. Зрозуміло, сучасна фармакологія пропонує нам величезну кількість лікарських засобів для лікування серцево-судинних захворювань. Проте лікарі завжди рекомендують використовувати дієту в якості необхідного фону, на якому стає більш ефективним застосування ліків. Вважаємо, що рекомендації відомого лікаря-дієтолога Михайла Гурвича, адресовані людям із захворюваннями серця і судин, допоможуть їм значно полегшити свій стан і не допустити подальшого прогресування хвороби.

Пацієнти часто запитують, чи взагалі потрібна сувора дієта при захворюваннях серцево-судинної системи? Настільки ж сувора, як, наприклад, при загостреннях хронічного панкреатиту або виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки? Вважаю, що в більшості випадків при захворюваннях серця і судин у такій строгій дієті немає необхідності. Важливо пам'ятати інше: потрібна дієта з вегетаріанської спрямованістю, яка допускає послаблення, так звані зигзаги, дозволяє періодично включати в раціон улюблені страви, що не вкладаються в прокрустове ложе строгих дієт.

Харчування при атеросклерозі

Атеросклероз — хронічне прогресуюче захворювання, при якому уражаються артерії. В їх стінки проникають жироподібні речовини, в першу чергу холестерол. Поступово утворюється так звана атеросклеротична бляшка, яка збільшується, робить просвіт артерії більш вузьким, що у свою чергу ускладнює кровообіг. Рівень загального холестеролу в плазмі крові, згідно з рекомендаціями більшості європейських лікарів, не повинен перевищувати 200 мг/дл (5,2 ммоль/л).

Надлишок холестерину в організмі, звичайно, шкідливий, але сам холестерин необхідний для синтезу багатьох гормонів, а також клітинних мембран (оболонок клітини). Тому "боротьба" з холестеролом не повинна бути свого роду спортом: мова повинна йти про розумне, помірному надходженні в організм холестерину з їжею, яка не повинна перевищувати 200-300 мг протягом дня. Слід знати, що 4/5 міститься в нашому організмі холестерину синтезується в його органах, і лише 1/5 надходить ззовні з продуктами тваринного походження. Враховуючи це, не слід абсолютизувати роль надходить з їжею холестеролу. При його підрахунку не потрібно мікроскопічної точності: трохи більше або трохи менше, не грає особливої ролі. Дієти з точним підрахунком калорій і хімічного складу їжі по десяткам хімічних елементів в домашніх умовах взагалі неможливі. Для дієтології куди важливіше використання натуральних продуктів, а не так званих нових форм їжі.

І все ж, як знизити вміст холестерину в крові? З цією метою краще всього використання дієти з вегетаріанської спрямованістю, яка не виключає продукти тваринного походження, але зводить їх до розумного мінімуму. За допомогою такої дієти вдається знизити рівень загального холестерину в крові на 10-15%. Цю дієту з користю для здоров'я можна дотримуватися багато місяців і років.

Дієтологи рекомендують при атеросклерозі обмежити продукти, що містять холестерин і насичені жирні кислоти, які сприяють підвищенню рівня холестерину в крові. Серед продуктів, що підлягають обмеженню: жирні сорти м'яса, субпродукти (печінка, свинячі язики, мозок), жирні молочні продукти (молоко підвищеної жирності, вершки, сметана), наваристі бульйони, вершкове масло, сало, яєчні жовтки. Рекомендації деяких дієтологів вживати протягом тижня не більше 2-3 яєць, на мій погляд, не витримують ніякої критики. Справа в тому, що у яйцях багато лецитину, який перешкоджає відкладенню холестерину на стінках судин. При атеросклерозі в меню літніх людей можна дозволити включення одного звареного яйця щодня або у вигляді омлету або у складі рецептур того або іншого блюда. В дієтичному харчуванні віддається перевага яєць некруто і білкових омлетів.

Кілька слів про вершковому маслі. Зазвичай дієтологи рекомендують включати в раціон харчування при атеросклерозі не більше 15г. масла. Однак з урахуванням того, що в даний час вершкові масла мають підвищений вміст вологи, можна дозволити включення 20 р.

Частина тваринних жирів корисно заміняти рослинними, що містять ненасичені жирні кислоти. Рослинні олії (соняшникова, кукурудзяна, оливкова, бавовняна) найбільш корисно використовувати не для смаження, а для заправки салатів, вінегретів та інших овочевих страв, оскільки термічна обробка дещо знижує їх корисні властивості. Цінність рослинної олії визначається не тільки його кулінарними та смаковими достоїнствами, але й тим, що воно є головним джерелом поліненасичених жирних кислот, що сприятливо впливають на нормалізацію холестеролового обміну. Противоатеросклеротическими властивостями володіє також фосфатиди, стерини, токофероли, що містяться в рослинній олії.

Риба і овочі – джерело клітковини і йоду

Дуже корисні продукти моря, що містять органічний йод, позитивно впливає на обмін речовин при атеросклерозі: риба, кальмари, мідії, креветки, морська капуста.

Надзвичайно важливо достатнє надходження в організм людини клітковини. Це, насамперед, оболонки рослинних клітин — рослинні волокна. Вони містяться виключно в рослинних продуктах — овочах, фруктах, ягодах, крупах. Рослинні волокна сприяють виведенню з організму надмірного холестерину і тим самим попереджають прогресування атеросклерозу. Потрібно прагнути збагатити раціон овочами і фруктами — до 500-600 г щодня!

Харчування при хронічній ішемічній хворобі серця та після інфаркту міокарда

Найбільш часта причина виникнення інфаркту міокарда — ішемічна хвороба серця. Причиною недостатнього кровопостачання серцевого м'яза в більшості випадків є атеросклероз судин серця і їх схильність до тривалих спазмів. Тому лікувальне харчування при ішемічній хворобі серця, після інфаркту міокарда також має противоатеросклеротическую спрямованість, — практично всі рекомендації з дієтичного харчування при атеросклерозі відносяться і до людей, що страждають ішемічною хворобою серця. Слід також знизити споживання цукру і солодощів: цукерок, тістечок та інших кондитерських виробів. Кількість цукру в раціоні не повинна перевищувати 40-50 мг в день, так як його надлишок може сприяти прогресуванню ішемічної хвороби серця. В останні роки певне значення надається вмісту в їжі хрому. Хром міститься в кукурудзі, крупах (перловою, гречаною та ін), у хлібі, овочах, м'ясі.

Слід віддавати перевагу вегетаріанським супів: круп'яних, фруктовим, а також молочним. Вживання м'ясних і рибних бульйонів обмежується до одного — двох разів на тиждень. Надмірно наваристі м'ясні бульйони виключаються з-за великої кількості екстрактивних речовин, що містяться в них. Страви з м'яса використовуються переважно у відвареному вигляді, в них менше збуджуючих екстрактивних речовин. Не слід захоплюватися міцно завареним чаєм і кавою, — вони можуть викликати прискорене серцебиття і безсоння.