Мікрофлора кишечника: склад, значення, як відновити мікрофлору кишечника

мікрофлора кишечника як відновити мікрофлору кишечника нормалізація

Під мікрофлорою ми розуміємо сукупність різних мікроорганізмів у широкому розумінні цього поняття. По суті, мікрофлора кишечника – це набір мікроорганізмів, характерний для певного організму, які існують в тісному взаємозв'язку один з одним. Однак не всі живуть в кишечнику 500 видів бактерій є корисними. Корисні бактерії допомагають людині перетравлювати їжу, засвоювати вітаміни і білки, шкідливі бактерії харчуються продуктами бродіння і виробляють продукти гниття. Значимість мікрофлори кишечника можна порівняти з роботою нирок і печінки разом узятих.

Склад мікрофлори кишечника

Звичайними представниками нормальної мікрофлори є біфідобактерії, лактобацили, бактериоды, ентерококи і кишкова паличка, які складають 99% всіх мікроорганізмів, що населяють кишечник. Однак 1% від загального числа мікробів – це умовно-патогенні бактерії, такі як стафілококи, клостридії, синьогнійна паличка, протей та інші. При здоровому кишечнику патогенної мікрофлори не буває.

Розвиток мікрофлори кишечника у людини починається вже в момент пологів і закінчується лише до 7-13 років.

Значення мікрофлори кишечника

Нормальна мікрофлора дуже важлива для здоров'я людини, так як вона забезпечує злагоджену роботу всього організму. Більшість бактерій мікрофлори виділяє спирти, кислоти та антибактеріальну речовину лізоцим, завдяки чому в кишечнику не відбувається розвиток гнильних бактерій. Більш того, корисні бактерії нейтралізують виділення токсинів патогенними бактеріями.

Діяльність корисних мікроорганізмів спрямована на забезпечення процесу всмоктування речовин, обміну ліпідів, розкладання жовчних кислот і білків. Тобто без нормальної мікрофлори неможливо хороше травлення.

При здоровій мікрофлорі відбувається утворення імуноглобуліну А, що важливо для підтримки імунітету.

Важливо знати, що дисбаланс мікроорганізмів в кишечнику є причиною передчасного старіння організму, так як виділяються гнильними бактеріями токсини, що отруюють організм.

Порушення мікрофлори кишечника

Порушення мікрофлори відбувається при кількісному або якісному зміні складу мікрофлори, що найчастіше буває при неправильному харчуванні. Такі порушення медики називають дисбактеріозами.

Причини порушення мікрофлори кишечника

Мікрофлора може порушитися при тривалому прийомі антисептиків чи антибіотиків, так як за статистикою дисбактеріоз у 90% випадків супроводжує антимікробну терапію.

Часто порушення мікрофлори відбувається внаслідок очищення кишечника, коли знищуються не тільки патогенні, але і корисні мікроорганізми.

Порушити мікрофлору можна і при надмірної охайності, зловживаючи антибактеріальними засобами гігієни, коли також знищуються корисні бактерії.

При зниженому імунітеті також відбувається порушення нормальної мікрофлори кишечнику, що може стати наслідком інфекційних захворювань, гормонотерапії, запальних процесів, алергічних реакцій, променевої терапії та ін

Гормональні збої в організмі також можуть спровокувати дисбактеріоз.

Призвести до порушення мікрофлори можуть стреси, хвороби нервової системи, недосипання, зловживання кавою і енергетичними напоями. Погана екологія, незбалансоване харчування, низька якість питної води також вважається провокатором дисбактеріозу.

Симптоми порушення мікрофлори кишечника

Ознаками порушення балансу мікрофлори кишечника є зміни характеру випорожнень, діарея, підвищений метеоризм, бурчання, запор, шкірні або інші алергічні реакції. Для дисбактеріозу характерно загальне нездужання, яке супроводжується болем у животі, а також підвищена стомлюваність і депресивні стани.

Як відновити мікрофлору кишечника

Важливо розуміти, що найчастіше причиною порушення мікрофлори є захворювання шлунково-кишкового тракту. Тому спочатку слід визначити причину дисбактеріозу, а вже потім починати його лікування.

Щоб відновити кишкову мікрофлору потрібно застосовувати пребіотики і пробіотики. У складі пробіотиків містяться живі клітини мікроорганізмів. А пребіотики по суті служать живильним середовищем для зростання і розвитку цих корисних бактерій. Максимального ефекту можна досягти при одночасному прийомі пребіотиків і пробіотиків, наприклад, приймаючи лікарський препарат у капсулах Біфіформ. В капсулах Бифиформа міститься і корисна мікрофлора, і особлива живильне середовище для розмноження корисних бактерій. Препарат нормалізує мікрофлору і активізує внутрішню захист організму від патогенних мікробів, усуваючи кишковий дисбактеріоз, це засіб, що підвищує імунітет.

Швидко відновити нормальну мікрофлору можна і з допомогою крапель «Хілак форте», які сприяють очищенню кишкової флори і відновленню нормального рівня рН шлунка.

Пребіотики, як засіб профілактики

Корисно знати, що пребіотики – це натуральне природне засіб, що підвищує імунітет, завдяки чому вони є цінним засобом профілактики простудних захворювань, що особливо важливо напередодні наступаючого сезону застудних захворювань.

Пребіотики – це харчові компоненти, не засвоюються, кишечником, але активізують активність і зростання здорової мікрофлори. Максимальна кількість пребіотиків міститься в корені цикорію, топінамбурі, зелені кульбаби, їх також багато в свіжому часнику, цибулі-пореї, ріпчастій цибулі (як сирому, так і вареному), є пребіотики та свіжої спаржі, пшеничних висівках, пшеничного борошні і бананах.

Нормалізація мікрофлори кишечника

Щоб відновити чисельність нормальних бактерій необхідно вживати в їжу продукти, багаті клітковиною і пектинами: злакові, фрукти і овочі. Дуже корисні для створення здорової мікрофлори кисломолочні продукти. Надходження в організм молочнокислих бактерій відіграє величезну позитивну роль, так як ці мікроорганізми пригнічують гнильну середу, відновлюючи баланс бактерій в кишечнику.

Нормалізуючи мікрофлору кишечника, слід відразу ж обмежити вживання солодкого, мучного і м'яса. Корисними будуть зернові крупи, хліб грубого помелу, які допоможуть нормалізувати стілець, повернути активність м'язів кишечника і відновити ферматативно-всмоктувальну функцію слизової оболонки.

У процесі нормалізації кишкової мікрофлори рекомендується за годину до прийому їжі вранці та ввечері з'їдати зубчик часнику.

Щоб відновити мікрофлору кишечника слід відмовитися від снодійних і гормональних препаратів, енергетичних напоїв, які є стресом для організму.

Кисломолочні продукти для нормалізації мікрофлори

«Ацидобифилин», «Біфілайф», «Біфідок», «біо-кефір», «Биосметана», «Біойогурт» і тому подібні кисломолочні продукти, збагачені лактобактеріями і біфідобактеріями, благотворно впливають на мікрофлору кишечника, позбавляючи від дисбактеріозу, зміцнюючи імунітет і нормалізує діяльність шлунково-кишкового тракту. До складу цих продуктів входять пребіотики і прибиотики.

Наявні в складі продуктів біфідобактерії не дають розвиватися хвороботворних і гнильних мікробів, вони допомагають перетравлювати вуглеводи і утворювати вітамін К і вітаміни групи В.

Завдяки лактобактеріями лактоза та інші вуглеводи перетворюються на молочну кислоту, попереджаючи розвиток хвороботворних грибів і мікроорганізмів.

наприклад, в кисломолочному продукті «Біфілайф» містяться всі 5 видів біфідобактерій, властивих здоровому організму. Надаючи потужний зміцнюючий і оздоровчий ефект ці бактерії також синтезують вітаміни (в числі яких вітаміни С, В1, В2, В6, В12), нормалізують обмін жирів, регулюючи рівень холестерину в крові.

Незалежно від обраного Вами методу лікування дисбактеріозу, якщо поліпшення не настає протягом доби, необхідно звернутися до лікаря, так як наслідки дисбактеріозу можуть бути дуже серйозними.