Пластівці — проблема лінивих батьків!

ароматизатор,вітаміни,калорії,кальцій,цукор

Дієтолог Тетяна Чернова відповідає на запитання батьків про шкоду і користь пластівців.

 Що корисного в пластівцях, крім того, що вони збагачені вітамінами?

— Дійсно, зараз практично всі пластівці або зернові сніданки є вітамінізованими (в основному це вітаміни групи В і мікроелементи — кальцій, залізо, деякі інші). Для дитячого організму це суттєвий плюс. Однак у першу чергу зернові сніданки — джерело харчових волокон, які містяться в крупах, з яких вони приготовлені. Тобто пластівці постачають складні вуглеводи і природні вітаміни. Цукор або мед додають для поліпшення смакових якостей. Дані про вміст цукру наводяться на упаковці. Але вибір настільки широкий, що можна легко знайти пластівці без глазурі або додатково введеного цукру.

— Кажуть, що рафінований цукор, якими покривають пластівці, відбілюють чи не хлоркою...

— Не хлоркою, а вапном — і це абсолютно нормальне явище при виготовленні цукру. Беруть буряк, миють, ріжуть, варять, потім отримують з неї концентрований, цукровий сироп, який і відбілюється спеціальним щебенем. Нічого страшного тут немає!

— До складу пластівців входить багато харчових добавок. Чим це загрожує для дитячого організму?

— зернові сніданки вводять ароматизатори (натуральні, ідентичні натуральним або синтетичні), барвники (аналогічно), вітаміни. Перевагу слід віддавати пластівців з натуральними барвниками та ароматизаторами або взагалі без них. Однак у деяких дітей можуть виникати алергічні реакції на вітамінні премікси, якими збагачується той чи інший продукт, в тому числі, і зернові сніданки. У разі виникнення такої реакції варто перейти на невитаминизированные аналоги. Подібна ситуація може виникнути і при вживанні зернових сніданків з какаопродуктами. Рекомендації ті ж — перейти на пластівці без них.

— Можна вважати пластівці повноцінним сніданком?

— Ні дорослим, ні дітям пластівці не можуть служити повноцінним сніданком — це легкі вуглеводи в чистому вигляді, і з'їсти їх — все одно, що з'їсти булочку. Що таке пластівці по суті? Перемелена очищене борошно. Інша справа пластівці з сухофруктами і (або) горіхами, тобто мюслі — це вже не просто вуглеводи. Зерно в мюслі зазвичай використовується різне, не тільки кукурудза з пшеницею. І для організму це набагато корисніше, оскільки будь-яке різноманітне харчування в більшій мірі поповнює дефіцит поживних речовин. З цієї точки зору до дітей потрібно бути більш уважними. В ідеалі треба вибирати мюслі з горіхами, за умови, що на них немає алергії. Зерно різних видів плюс горіхи (тобто білки), залиті кефіром, молоком, соком — такого сніданку вистачає на чотири-п'ять годин. Сухофрукти я б не рекомендувала, оскільки вони містять велику кількість цукру і практично марні з точки зору вітамінів. Після того, як ви з'їдаєте сухофрукти, відбувається різкий стрибок рівня глюкози, а потім такий же різкий спад.

— А якщо дитина відмовляється їсти мюслі замість пластівців?

— Якщо дитина відмовляється снідати чим-небудь, крім пластівців, то тоді нехай краще снідає пластівцями. За великим рахунком, це проблема його батьків, і вона криється у відсутності батьківського авторитету. Інший варіант: батькам колись (або лінь) приготувати поживний сніданок, або вони не вміють зробити його смачним. Хоча зварити той же рис, додати туди справжніх фруктів — і дитина буде їсти з задоволенням! Однак у мегаполісах батьки нерідко йдуть по шляху найменшого опору — куди простіше насипати пластівців, залити їх молоком...

— чи Може дитина є пластівці кожен день?

— Харчування школярів та дошкільнят має бути різноманітним. Один і той же сніданок — нехай навіть ви змінюєте одні пластівці на інші — це не різноманітність. Крім того, якщо мова йде про пластівцях з цукром, то, потрапляючи в ротову порожнину, цукор викликає карієс. Також надмірне споживання цукру — це зайві калорії. Давати пластівці дитині слід вранці один-два рази на тиждень, розводять теплим молоком. Звичайно, мюслі краще пластівців: в них більше клітковини. Хоча вони жуются гірше, що для дитини може бути принциповим моментом. Тим більше що зуби повинні відчувати певні навантаження; якщо їм її не давати, харчуватися м'якою і протертою їжею, то вони псуються. Тверда ж їжа стимулює кровообіг в порожнині рота і зміцнює зуби. Словом, йти на поводу у дитини, зводити його харчування до одноманітної їжі не можна.