Сад вегана

Вегани — група строгих вегетаріанців, які виключають зі свого раціону всі продукти тваринного походження, включаючи м'ясо, рибу, яйця, молоко і молочні продукти. Адептів суворого вегетаріанства у світі більшає з кожним днем. Особливо популярно веганство в молодіжних колах, про що свідчить поява безлічі веганских кафе і ресторанів в різних країнах. Прихильники веганского харчування (на відміну від вегетаріанського), обґрунтували свою відмову від всієї продукції тваринництва тим, що, на їхню думку, виробництво яєць і молока не можна назвати етичною, оскільки воно пов'язане з нещадною експлуатацією тварин і знищенням непотрібного потомства. Веганство — спосіб життя тих, хто є противником насильства і жорстокості. Вегани виступають проти вбивства тварин на хутра, заради дослідів і розваг.

Нове дослідження показує, що дотримуватися дієти без продуктів тваринного походження (без м'яса, риби і молока) — дуже легко і, крім того, це ефективний спосіб схуднути.

У минулому році я прочитала про те, як дієта суворого вегетаріанця допомогла діабетикам схуднути і краще справлятися з хворобою. При цьому один статистичний штрих вразив мене: дві третини діабетиків залишалися на цій дієті протягом 6 місяців, і лише 44% перейшли на більш різноманітну дієту. Я була заінтригована.

Звичайно, це ніяке не одкровення, що веганська дієта, вільна від чизбургерів, корисна для здоров'я. Але чи легко слідувати настільки ефективною дієті? Хоча я не є диабетиком, але я дуже хочу схуднути і мати чисті судини. Я хотіла б дізнатися, як живуть суворі вегетаріанці? Як великий любитель риби, м'яса, яєць і молока, я задавалася питанням, чи могла б я прожити без них?

В собі я не була впевнена, але все більше американців роблять це і відчувають себе чудово. Число строгих вегетаріанців, які утримуються від будь-яких продуктів тваринного походження, згідно з недавнім опитуванням Harris, складають від 2,7 до 4 млн. І хоча це означає, що вони не їдять навіть мед і не вживають молочні продукти, що не носять шкіру, шовк або вовна, строгі вегетаріанці тепер переважають. Це відбувається частково через тенденції екологічного дружелюбності до тварин, але також тому, що медики визнали суворе вегетаріанство корисним.

Однак суворі вегетаріанці, згідно думки вчених, дійсно, повинні зробити спеціальні зусилля, щоб отримати поживні речовини, яких немає в харчових продуктах рослинного походження, такі, наприклад, як вітамін B12 і омега-3 жирні кислоти, використовуючи для цих цілей ними збагачені харчові продукти або біодобавки. Крім того, зараз спостерігається бум виробництва вегетаріанських продуктів швидкого приготування, таких як печиво з великою кількістю цукру, замінники м'яса з високим вмістом соди, тому Ви можете їсти будь-які продукти, марковані "для суворого вегетаріанця", і чекати, що поліпшите своє здоров'я або схуднете.

Однак вигоди добре спланованою дієти суворого вегетаріанця значні. У дослідженні, результати якого були опубліковані в "Diabetes Care", частини пацієнтів була призначена дієта суворого вегетаріанця, яка виключала продукти тваринного походження і додавала жири, але не обмежувала розмір порцій, а іншим — дієта на основі принципів Американської асоціації діабету (ПЕКЛА), яка включала всі групи продуктів, але обмежувала калорії, вуглеводи і насичений жир.

Через 22 тижня у 43% пацієнтів у групі, придерживавшейся веганскої дієти, рівень цукру в крові урівноважилося настільки, що з'явилася можливість зменшити дози протидіабетичних ліків; таких пацієнтів у другій групі виявилося лише 26%. Крім того, група суворого вегетаріанця втратила в середньому 14,3 фунта, порівняно з 6,8 фунта в групі ПЕКЛА. "Вплив дієти ПЕКЛА, безумовно, теж було помітно, але результати були набагато скромніші", — говорить Нейл Барнард, М. D., ад'юнкт-професор в Університеті Джорджа Вашингтона і автор програми зворотного розвитку діабету.

“протягом першого тижня при дотриманні суворої дієти цукор в крові починає знижуватися; протягом першого місяця кров'яний тиск та загальний холестерол нормалізуються, — говорить він. — Втрата ваги складає в середньому 1 фунт на тиждень". Барнард також вважає, що дієта може принести користь кожному — не тільки діабетикам. Ненсі Боун, одна з учасниць дослідження, втратила 42 фунти за перші 18 місяців дотримання веганскої дієти. В результаті вона була в змозі істотно зменшити дози ліків, і відчувала себе набагато бадьоріше і енергійніше. "Я більше не відчуваю 3-годинного різкого спаду енергії, і перестала страждати від болю в суглобах", — говорить 66-річна Боун з Ферфакса, діабетик з 10-річним стажем.

Після закінчення дослідження вона вважала, що краще залишитися суворим вегетаріанцем. "Ви перестаєте зважуватися або виміряти талію, — каже вона, — і тому що ви їсте тільки правильні види продуктів, ваш організм припиняє вимагати нездорову їжу". Спочатку, зізнається вона, найважче було обідати з друзями у звичайних ресторанах, які, дійсно, не мали варіантів страв для суворого вегетаріанця. "Мої друзі замовляли чудові обіди, а я їла парені овочі", — пояснює вона. Щоб не відчувати себе обділеним, тепер Боун заздалегідь їсть багату білком закуску, наприклад, бутерброд з арахісовим маслом або тарілку бобів.

протягом мого власного експерименту з дієтою суворого вегетаріанця, я взяла ту саму стратегію. Коли я не була впевнена, чи в ресторані вибір страв для мене, я заздалегідь насичувалася згущеним соєвим молоком, маслом арахісу, замороженим бананом, і порошком соєвого білка. Я також почала носити з собою в сумці на всяк випадок їжу типу горіхів і сухих плодів.

Ключ до того, щоб бути "щасливим" веганом — у розмаїтті смачних продуктів. Навряд чи ви витримаєте дієту, якщо вона буде складатися тільки з простих цільних зерен, тофу і деяких овочів. Існує маса чудових рецептів, які прикрашають життя вегана. 43-річна Лінда Хигринис з Вашингтона знайшла дивно легкий шлях приготування смачної їжі, залишаючись переконаним вегетаріанцем. "Я витрачаю більше часу на готування, ніж раніше, але це все свіже, наприклад, салати з чорними бобами або тушкована сочевиця, або суп з давленим каліфорнійським горіхом". До того, як стати суворим веганом, Хигринис мала надмірна вага і діабет в початковій стадії, будучи на дієті, вона втратила 38 фунтів, помітно знизилися рівні холестерину і тригліцеридів у крові, вона перестала приймати ліки від гастриту, і не страждає запорами і апное під час сну.