Білкові коктейлі, користь і шкоду, білковий коктейль для схуднення

білковий коктейль користь шкоду схуднення

Популярність спортивних навантажень зростає з кожним днем, однак, для кожного вони мають різне значення. Хтось займається спортом для того, щоб підтримувати в нормі здоров'я, хтось хоче позбутися за допомогою фізичних навантажень від зайвої ваги, а комусь достатньо просто підтримувати в тонусі м'язи, щоб відчувати себе бадьоро й енергійно. Але є ще одна категорія людей, які присвячують основну частину свого часу спорту, це професійні спортсмени. Вони постійно вдосконалюють своє тіло, покращують результати і прагнуть до нових досягнень. Для того, щоб домогтися максимального результату від спорту, потрібно дотримуватися певних правил, в число яких входить здорове харчування і вживання достатньої кількості корисних і поживних речовин.

На жаль, продукти, які ми вживаємо щодня, не завжди можуть задовольнити потреби нашого організму, особливо, якщо він регулярно піддається надмірним навантаженням. На допомогу у цій ситуації прийде спортивне харчування, створене спеціально для людей, охочих досягти певних результатів в спорті і поліпшити свій зовнішній вигляд, отримавши красиве, рельєфне тіло, і не нашкодивши при цьому своєму здоров'ю. Однієї з різновидів спортивного харчування вважаються білкові коктейлі, які користуються особливою популярністю. Вони є незамінним елементом харчування спортсменів і людей, ведучих здоровий спосіб життя.

Склад білкового коктейлю

Одна з особливостей білкового коктейлю – це велика кількість білків, які потрібні для відновлення м'язів. В одній склянці протеїнового коктейлю міститься до 40 грамів білка, а також вітаміни В1, В2, В6, В9, В12, вітамін А, С і РР. Вживаючи такий коктейль, можна не турбуватися про своє здоров'я, так як у нього, як правило, не входять різні екзотичні інгредієнти, які можуть погано засвоюватися організмом. В деякі види білкових коктейлів додають солі калію і натрію, а також фруктозу і сахарозу. Найбільш популярним є білковий коктейль, що випускається у вигляді порошку. Можна приготувати білковий коктейль самостійно в домашніх умовах, але професійні спортсмени відносяться до приготованого в домашніх умовах спортивного харчування досить скептично і віддають перевагу готовим, точно збалансованим продуктами, придбаними в спеціалізованих магазинах спортивного харчування.

Види білкових коктейлів

В залежності від того, яким саме видом спорту ви хочете зайнятися, необхідно вибирати відповідний вид білкового коктейлю. Їх буває декілька, в залежності від типу протеїнів, що входять до складу напою. Розглянемо найбільш популярні та корисні з них, які отримали визнання серед спортсменів і людей, які дотримуються здорового способу життя.

Сироватковий

Цей вид білкового коктейлю роблять на основі молочної сироватки, яка є натуральним продуктом, відмінно засвоюється організмом. Сироватковий білковий коктейль підходить для інтенсивних тренувань, так як допомагає швидко відновлювати сили. Приймати його рекомендується протягом дня проведення тренування через кожні чотири години. Крім білка в такому коктейлі містяться жири і лактоза, але їх частка складає не більше 30% від основної маси. Вартість сироваткового білкового коктейлю залежить від того, яка в ньому концентрація сироваткового порошку. Чим вона більше, тим дорожче білковий коктейль.

Казеїновий

Концентрація білка у казеїновому білковому коктейлі становить 80%. Крім білка в його склад входять амінокислоти, що уповільнюють процес засвоєння. Саме тому казеїновий білковий коктейль засвоюється досить довго. Професійні спортсмени приймають його на ніч, щоб до початку дня м'язи змогли повністю відновитися, а організм наповниться новими силами. Для приготування казеїнових білкових коктейлів використовують спеціальні сухі порошкові суміші, придбати які можна в спеціалізованих магазинах спортивного здорового харчування.

Соєвий

Існує категорія людей, які страждають непереносимістю молочних білків. Соєвий білковий коктейль насичений рослинними білками та є безпечним для всіх, хто вирішив зайнятися спортом, але відноситься до числа людей, яким протипоказаний молочний білок або є вегетаріанцем, відмовилися від тваринного білка. Рослинні білки за своїми властивостями практично нічим не відрізняються від молочних.

Яєчний

Даний вид білкових коктейлів володіє максимальною концентрацією білка в своєму складі, а також відрізняється дуже високою біологічною активністю. На жаль, в звичайному спортивному харчуванні яєчний білок використовується досить рідко, це пов'язано з його собівартістю. Таким чином, яєчні білкові коктейлі є рідкістю в спортивному харчуванні.

Користь білкового коктейлю

Деякі вважають, що білкові коктейлі потрібні виключно для нарощування м'язової маси, однак, це далеко не єдина їхня функція. Завдяки білкових коктейлів, наш організм зміцнює свої захисні функції і протистоїть вірусам та інфекціям. Крім того, білок бере безпосередню участь в обмінних процесах. Він є основною речовиною, яка контролює метаболізм, і його нестача може стати причиною уповільнення обміну речовин. Нестача білка може стати причиною серйозних травм під час фізичних навантажень.

Крім цього, білок виконує транспортну функцію, розповсюджуючи гемоглобін по організму і забезпечуючи внутрішні органи киснем і живильними речовинами в потрібних кількостях. З'єднувальні тканини, які пошкоджуються при інтенсивних навантаженнях, відновлюються за допомогою білка, що входить до складу білкових коктейлів. М'язи стають набагато витривалішими, а процес їх загоєння істотно скорочується. Крім того, м'язові болі, викликані перенапруженням і виділенням молочної кислоти, проходять швидше і менш болісно.

Шкоду білкового коктейлю

Незважаючи на всі позитивні сторони такого виду спортивного харчування, як білковий коктейль, необхідно згадати про можливі побічні ефекти, які він може викликати. Від вживання білкового коктейлю рекомендується відмовитися людям, які мають такі захворювання, як глютенова хвороба, фенілкетонурія та інші хронічні захворювання. Не варто зловживати білковими добавками при індивідуальній непереносимості білкових продуктів.

Незалежно від того, які цілі ви переслідуєте, вживати білкові коктейлі потрібно строго в рекомендованих кількостях. При надмірному вживанні білкових коктейлів можуть розвинутися захворювання печінки і нирок, так як людський організм може переробити не більше 30 грамів чистого білка за один прийом. Якщо ж людина не займається активним спортом, то кількість білка знижується в рази. Передозування білком може призвести до порушень роботи травлення.

Як пити білкові коктейлі

В залежності від того, для чого приймається білковий коктейль, змінюється і спосіб його прийому. Білкові коктейлі можуть використовуватися для нарощування м'язів, а також для схуднення. Якщо білок потрібен для формування рельєфного і красивого тіла, то вживати його слід безпосередньо перед тренуванням або за кілька годин до її початку. Кожен вид білкового коктейлю має різний час засвоєння білка, з-за чого змінюється і час його прийому.

Для тих, хто хоче схуднути, спосіб прийому білкового коктейлю істотно змінюється. Щоб позбутися кількох зайвих кілограмів, необхідно замінити білковим коктейлем кілька прийомів їжі, яких протягом дня має бути не менше п'яти. Враховуючи низьку калорійність білкового коктейлю, його приймають в якості дієтичного продукту, що сприяє схудненню.