Сонячні танці

гіподинамія,паневритмия,сонячні танці,тайчи

Недолік руху — гіподинамію, — медики не випадково вважають однією з головних причин хвороб. Звичайно, займатися фізкультурою треба. Але де взяти вправи, які б повертали людині фізичне та психічне здоров'я, гармонізували його життя незалежно від віку та фізичної підготовки? "Система таких вправ існує і називається вона — паневритмия", — відповідає відомий музикант і філософ Йозеф Хаазен.

— Пан Хаазен, що ж таке паневритмия — сонячні танці?

— Паневритмия включає в себе красиві рухи, або фігури. Але це не просто рухи, вони наповнені важливим духовним змістом. Кожна з фігур виражає певну думку, чеснота, силу, енергію і т. д. Наприклад, певними рухами, жестами виражаються такі поняття, як "прийняття" і "віддача", як "пробудження" та "відкриття" себе назустріч світлу, як "краса" і "радість". Фактично, це рухома медитація, або навіть молитва в русі.

Розробив паневритмию ще на початку XX століття Петро Дынов, чудовий філософ і духовний вчитель з Болгарії. Саме слово "паневритмия" він розшифровував як "вищий космічний ритм". Він вважав, що завдяки комплексу музично-танцювальних вправ, виконуваних рано вранці, людина не тільки починає по-іншому сприймати природу і взаємодіяти з нею, але і легко входить в контакт з космічними силами, що оточують його. Петро Дынов говорив, що паневритмия — це священний танець, в постатях і рухах якого представлені космічні закони та їх прояв на Землі, відображення в людському житті. Він і музику до вправ паневритмии писав сам. Але ми на заняттях використовуємо хороші записи європейської класичної музики.

— Виходить, що паневритмия в чому те саме що мистецтву дзвону, в якому духовний зміст не менш важливо, Ніж саме по собі звучання дзвонів?

— Звичайно! Адже гарні дзвони — це більше, ніж лише звучать тіла. Це облагороджені істоти, що виросли з піднесених думок і гармонійних почуттів і відкривають нам шлях до таїнств Творця, до пізнання людини і природи. І, разом з тим, як дзвін, так і паневритмия вкрай благотворно впливають на здоров'я.

— Ми знаємо, що дзвін очищає простір, вбиває мікробів, лікує цілий ряд хвороб, у тому числі психічні захворювання. А як діє паневритмия?

— У паневритмии, яка являє собою синтез думки, слова, музики і руху, Петро Дынов висловив якесь езотеричне знання про світ і людину. Саме тому вона здатна регулювати фізичні, духовні та розумові процеси в людині. До того ж руху паневритмии включають усі м'язові групи і навантажують одночасно верхні і нижні кінцівки. Вона запобігає і лікує багато захворювань опорно-рухового апарату. Заняття танцями на чистому повітрі, плавне і глибоке дихання покращують кровообіг, забезпечуючи лікувальний ефект при багатьох хворобах дихальної системи і всіх захворюваннях, пов'язаних з порушенням циркуляції крові.

Йозеф Хаазен — директор Королівської школи карильйону у місті Мехелен (Бельгія), викладач виконавського мистецтва (орган, клавесин, карильйон) факультету філології та мистецтв Санкт-Петербурзького університету, президент Фонду "Петербурзький карильйон", керівник курсів паневритмии в Санкт-Петербурзі. Один з небагатьох у світі композиторів і виконавців музики на карильйон — музичному інструменті з дзвонів. Завдяки йому у Санкт-Петербурзі на дзвіниці Петропавлівського собору, вінчає Петропавловську фортецю, встановлений чудовий карильйон, включає 51 дзвін, і тисячі людей чули його концерти на ньому.

— Як виглядають заняття паневритмией, і чому ви називаєте її сонячними танцями?

— Виглядає це так. Протягом всього заняття люди під плавну, тиху музику рухаються парами по колу проти годинникової стрілки, імітуючи рух планет навколо сонця. Ось чому це сонячні танці. В середину кола ми кладемо чи ставимо щось таке, що символічно представляє "сонце", центр всесвіту. Це може бути просто шматок тканини або щось в цьому роді, якийсь м'який предмет. Коли ми займаємося такими танцями у себе в Бельгії на відкритому повітрі, в центрі кола зазвичай сидять музиканти, які виконують живу музику.

Бажано стежити за збереженням правильної геометричної форми кола, хоча це і не головне. Головне — це узгодженість ваших думок і дій під час руху.

— Ви маєте на увазі, що треба рухатися, уявляючи собі якісь поняття, наприклад, що ми звільняємося, даємо, приймаємо, примиряємося і т. д.?

— Швидше, ми не уявляємо" ці поняття, а як би проживаємо їх в танці. І разом зі своїм партнером (стать партнера не відіграє тут ніякої ролі), і разом з усіма. Це виходить вже дуже красиві колективні рухи. Тут є деякі правила. Наприклад, починати рухатися потрібно обов'язково з правої ноги...