Тренування і пульс, пульс при кардиотренировках

тренування пульс кардіотренування

Як правило, люди, які страждають надмірною вагою, намагаються знайти найбільш ефективний і швидкий спосіб впоратися із зайвими кілограмами. Часто вибір падає на кардіотренування, які допомагають прискорити процес спалювання жирів і максимально наблизити форми тіла до ідеальних параметрів, підтягуючи м'язи і підтримуючи їх у тонусі. Існує кілька показників, які визначають інтенсивність та результативність заняття, і, дотримуючись певних правил, можна в найкоротші терміни добитися бажаного ефекту. Основною умовою, а також фактором успіху як при аеробних, так і при силових навантаженнях є частота пульсу. Він зростає в міру збільшення навантаження і інтенсивності виконання вправи. Професійні спортсмени завжди стежать за своїм пульсом і, відштовхуючись від показників, що збільшують або зменшують навантаження. Давайте розберемося, якою ж повинна бути оптимальна частота пульсу, як його вимірювати і з якою інтенсивністю слід займатися, щоб пульс досяг оптимальної позначки.

Що таке пульс

Напевно, кожен з нас неодноразово помічав удари в області зап'ястя, лімфовузлів і грудної клітини. Найбільш яскраво вони виражені в процесі спортивних занять. Саме ці поштовхи і є пульсом. Якщо ж говорити науковою мовою, то пульс – частота скорочення серцевого м'яза, що виштовхує кров, що проходить через серце. З кожним поштовхом, з кожним ударом по артеріях, венах і капілярах відправляється чергова партія крові, збагаченої живильними речовинами і киснем, що потрапляють в наш організм. Чим інтенсивніше ви будете рухатися, тим швидше буде працювати серцевий м'яз, тим більше скорочень вона зробить, і тим більше ударів ви відчуєте.

Завдяки пульсу можна стежити за роботою організму і регулювати навантаження на м'язи. Якщо організм не зможе справлятися з пропонованої йому навантаженням, то частота пульсу істотно прискориться, і ви відчуєте нездужання, яке і буде сигналом до припинення заняття, щоб уникнути небажаних наслідків. Найбільш сильне навантаження на серце здійснюється при ходьбі і бігу, тому тут варто звертати особливу увагу на пульс в процесі тренування.

Що впливає на величину пульсу

Перший фактор, який надає безпосередній вплив на роботу організму і серця у тому числі, це рівень спортивної підготовки або, простіше кажучи, тренованість. Чим більше організм підготовлений до майбутніх фізичним навантаженням, чим частіше він піддавався їм, тим рідше у людини буде скорочуватися серце під час виконання тих чи інших вправ. Таким чином, при однаковому навантаженні у атлета і людини, що не має достатньої фізичної підготовки, при однаковому навантаженні буде різна частота пульсу.

Наступний фактор, що впливає на частоту та величину пульсу, це маса тіла. Нескладно здогадатися, що чим більше маса тіла, тим інтенсивніше працює серцевий м'яз, якою щоденно доводиться стикатися з додатковим навантаженням у вигляді зайвих кілограмів. Це є основною причиною того, що повні люди часто страждають тахікардією, так як серцевий м'яз знаходиться в стані постійного напруження. Як тільки зайву вагу зникне, нормалізується і серцевий тиск, а також знизиться середня частота пульсу.

Існують і зовнішні фактори, що негативно впливають на серце і його роботу. Мова йде про шкідливі звички, які сьогодні стали не рідкістю і переслідують багатьох з нас, змушуючи зіткнутися з різними захворюваннями та проблемами зі здоров'ям. Куріння і вживання алкоголю є найбільш поширеними на сьогодні шкідливими звичками, які змушують серце битися інтенсивніше, а серцеві м'язи швидше зношуватися. Таким чином, і так переобтяжене серце, сталкивающееся з додатковими фізичними навантаженнями, змушене працювати в посиленому режимі, що без належної підготовки не приносить хороших результатів.

І останнє, що може вплинути на стан пульсу, це температура повітря і тіла. Чим прохолодніше температура навколишнього середовища, тим, відповідно, холодніше і тіло, і тим повільніше б'ється серце. Виходячи з цього можна зробити висновок, що під час занять в приміщенні з високою температурою, навантаження на серце збільшуються, а пульс частішає. Якщо ви хочете виконати більше вправ і при цьому підтримувати серцебиття в межах норми, трохи знизьте температуру повітря, включивши кондиціонер або розкривши вікно. Але не перестарайтеся, так як при дуже низьких температурах організм буде витрачати основну частину енергії на обігрів тіла, а не на виконання вправ.

Способи вимірювання пульсу

Найбільш простим, швидким і зручним способом вимірювання пульсу є використання пульсометра. Це спеціальне пристосування невеликого розміру, по своєму вигляду нагадує наручний годинник, яке одягається на зап'ясті і за допомогою вбудованих в нього чутливих датчиків, що реагують на кожен удар, що визначає інтенсивність серцебиття. Всі дані виводяться на спеціальний дисплей, завдяки чому ви завжди будете в курсі інтенсивності свого пульсу, і, залежно від цього, зможете контролювати навантаження на організм. Придбати пульсометр можна практично в будь-якому спортивному магазині. Ціна залежить від фірми виробника і наявності додаткових функцій.

Пульсометром оснащені деякі тренажери, які передбачають інтенсивну кардионагрузку. До них відносяться бігова доріжка, велотренажер, элептический тренажер та інші. Просто поклавши руки на спеціальні ручки з вбудованими датчиками, ви зможете бачити свій поточний пульс і коригувати рівень навантаження. Але врахуйте, що як тільки ви приберете руки з датчиків, що реагують на серцевішим скорочення, всі дані зникнуть.

Можна вимірювати частоту пульсу і вручну. Для цього найкраще підійдуть артерії, розташовані на зап'ясті, що проходять максимально близько до поверхні шкіри. Просто покладіть пальці на артерію і підрахуйте, скільки ударів в хвилину зробило ваше серце, скільки разів кров прогналась по венах. Якщо підраховувати пульс протягом хвилини у вас немає можливості, можете порахувати кількість ударів за 10 секунд, після чого помножити отримане значення на 6. Врахуйте, що чим вище ваш рівень підготовки, тим швидше пульс повертається в норму, тому вимірювати його треба або безпосередньо в процесі тренування, або відразу ж після її закінчення.

Пульс при кардіотренуваня за

Як вже було сказано раніше, чим швидше пульс, тим ефективніше буде ваша тренування, проте, це зовсім не означає, що серце має вискакувати з грудей при бігу або ходьбі. Для отримання бажаного результату існує оптимальна частота пульсу, яку необхідно дотримуватися під час тренувань. Нормальний пульс у середньої людини становить від 60 до 90 ударів у хвилину, щоб дізнатися максимальне його значення, необхідно від 220 відняти свій вік, і ви отримаєте той пульс, який буде показником піку вашої фізичної активності, і перевищувати який категорично не рекомендується.

Для аеробних тренувань і тривалого, але не інтенсивного бігу оптимальним пульсом буде трохи більше половини максимального його значення. Якщо ваша мета схуднення, то пульс під час тренування повинен становити не менше 65, але і не більше 75% від максимуму. Допустимим рівнем для тих, хто не є професійним спортсменом, вважається 80% від максимального пульсу. Якщо перевищити його, збільшиться ризик погіршення самопочуття і здоров'я організму. Якщо ж навіть при нормальному навантаженні серцебиття сильно частішає, а пульс прагне до максимального значення, необхідно звернутися до лікаря, так як це може бути ознакою хвороби.