Шотландський душ: користь, показання до застосування шотландського душа

шотландський душ, жінка в душі

Відновлюють і зберігають здоров'я в наш час різними способами, однак використання води для лікування захворювань відомо людям дуже давно - з давніх часів. Ми не будемо занурюватися тут в глибину тисячоліть, але згадаємо про першому доктора, якого можна офіційно назвати гідротерапевтом – це був римський лікар Антоній, який лікував відомого імператора Октавіана Августа.

Сталося так, що імператор сильно захворів – у нього погано працювала печінку, і всі думали, що його дні полічені, але доктор почав активно лікувати Серпня примочками і обливаннями холодною водою, і той одужав, і продовжував правити імперією. Незабаром Антоній вилікував і Горація, всім відомого поета – йому він наказав ходити босоніж по холодному струмку, дно якого було густо всіяне гострими каменями – екстремальний спосіб, але він теж допоміг, і з тих пір всі римські імператори стали лікувати свої хвороби водою – гідротерапія стала офіційною медичною наукою. В кінці XIX століття австрійський професор Вільгельм Винтерниц, вважається основоположником сучасної науки про водолікування, говорив, що гідротерапія переслідує не тільки терапевтичні цілі, але також профілактичні та естетичні - тобто, вже тоді її використовували для підтримки здоров'я і краси.

Російський підхід до процедур гідротерапії теж відомий здавна наші предки ще до утворення Давньої Русі любили парні лазні, з яких стрибали в крижані ополонці, чим приводили в жах «цивілізованих» іноземців – контрастний душ навряд чи може зрівнятися з такою екстремальною процедурою. У Росії, незважаючи на суворий клімат, люди завжди купалися в річках і озерах, обливалися крижаною водою – і робили це не тільки в теплу пору року.

У наші дні гідротерапія застосовується з тими ж цілями, і за тією ж методикою: вода використовується тепла і холодна, застосовується також і пар, і лід – і все для того, щоб зміцнити здоров'я, домогтися краси тіла і молодості шкіри. Крім чистої прісної води, використовується вода з біоактивними речовинами і фітопрепаратами – такі процедури зміцнюють імунітет, лікують і омолоджують шкіру, покращують стан судин, роботу м'язів і всіх внутрішніх органів.

Процедура гідротерапії впливає на наш організм за допомогою декількох факторів одночасно: механічного, хімічного, температурного; гідростатичного тиску і так званої підйомної сили води – саме завдяки цій силі при регулярних заняттях плаванням можна вирівняти свою поставу і зміцнити всю скелетну мускулатуру. Під впливом усіх цих факторів в організмі запускається безліч процесів: окисно-відновні, теплообмін; активізуються м'язова, нервова, серцево-судинна й ендокринна система; в шкірі прискорюється кровообіг і обмінні процеси і т. д.

Одним з найбільш ефективних методів гідротерапії визнаний душ: з його допомогою лікують порушення обміну речовин, запори різного характеру, функціональні розлади нервової системи; гартують і тренують весь організм.

Саме слово «душ» має французьке походження, і походить від слів «водостічна труба», і це цілком вірно, так як душ впливає на тіло за допомогою водяного струменя (або багатьох струменів).

Душі можуть бути з постійною і змінною температурою води – у другому випадку їх ще називають контрастними. Для лікування і профілактики захворювань, а також у косметичних цілях сьогодні застосовуються: звичайний дощовий душ, висхідний дощовий душ, пиловий, віяловий і циркулярний душі, душ Шарко шотландський душ – ми трохи розповімо саме про останній вигляді душу, який сьогодні став дуже відомої водолечебной процедурою.

Шотландський душ

Шотландський душ часто називають різновидом душа Шарко, але він відрізняється тим, що на пацієнта впливають дві тугі струмені води, що з двох різних шлангів: в одному – гаряча вода, в іншому – холодна. Механічний вплив шотландського душа дуже потужне, а холодна і гаряча струменя чергуються – тиск води в них 2-3 атм. Коли струмінь води спрямовується на область статевих органів і грудей, вона стає віялової, а її вплив – більш щадним.

Процедура шотландського душа починається з гарячою (37°C) води, а закінчується холодної (10°C). Температуру гарячої води поступово доводять до 45°C, а холодне вплив починається з 25°C – таким чином, різниця температур до кінця процедури збільшується до 35°C. Гаряча вода може впливати на тіло 30-40 сек, а холодна – 15-20 сек; вся процедура може тривати від 3 до 6 хвилин, а шланги (гарячий – холодний) змінюються 5-6 разів за сеанс.

Шотландський душ буває місцевий або загальний: місцевий можна проводити щодня, а загальний – зазвичай через день, якщо тільки лікар не призначить його щодня. Місцевих процедур роблять близько 30, а загальних – 15-20.

Шотландський душ зазвичай не використовується, як перша гідротерапевтичний процедура – водолікування застосовується в комплексі. Спочатку пацієнтові призначається віяловий душ, душ Шарко, який вже став класичним, а шотландський душ застосовується після них - тоді, коли тіло трохи звикне до впливу водних процедур. В іншому випадку вплив контрастного шотландського душа може викликати загальний стрес, і замість позитивного результату у пацієнта сформується стійка негативна реакція на лікувальну процедуру.

Користь шотландського душа, показання до застосування

Насамперед, це нервові і психогенні захворювання, вегетативні порушення, остеохондрози, синдром хронічної втоми; хвороби шлунка, кишечника, печінки – порушення функції травлення; хронічні алергічні реакції; порушений тонус судин і серцево-судинні захворювання; зайва вага і ожиріння.

Призначається шотландський душ також при захворюваннях опорно-рухового апарату – проблеми з хребтом, міозиті, болях у спині та крижах; млявості, отвисании шкіри тіла, вікових змінах шкіри; при стресових станах, порушеннях сну.

У той же час при нервових і психічних захворюваннях, яскраво виражених або протікають у важкій формі, шотландський душ протипоказаний; не можна приймати його при температурі і лихоманці; хронічних внутрішніх хворобах; туберкульозі; шкірних захворюваннях; виразкової хвороби шлунка і 12-ти палої кишки, виразковому коліті; варикозному розширенні вен, тромбозах; протягом усього терміну вагітності.

При варикозі і деяких онкологічних захворюваннях протипоказання можуть бути частковими – потрібно стежити, щоб струмінь води не потрапляв на уражені хворобою ділянки тіла.

Лікарі-гидротерапевты стверджують, що загальний вплив шотландського душа направляє організм пацієнта на шлях до повного здоров'я; надмірна вага, якщо він є, істотно зменшується, а прояви целюліту зникають.

У водолікування потребують не тільки люди з якими-небудь захворюваннями, а просто звичайні люди, які працюють, постійно перебувають у втомленому та розбитому стані – у наших містах, особливо великих, таке самопочуття, на жаль, стає нормою.

Шотландський душ нормалізує роботу вегетативної нервової системи – симпатичної та парасимпатичної, і особливо важливим лікарі вважають його вплив на роботу головного мозку – він відновлює баланс тонусу кори і підкірки.

Звичайно, не варто забувати, що позитивний вплив на здоров'я буде повною лише тоді, коли разом з процедур гідротерапії будуть використовуватися правильне харчування, гімнастика, прогулянки на свіжому повітрі і відмова від усіх шкідливих звичок; спосіб життя буде здоровим, а спосіб мислення – позитивним.