Як позбутися від минулого

як позбутися від минулого

Життєві перипетії змінюють людини, впливаючи на погляди, інтереси, думка про нього самому, часто залишаючись в пам'яті уривками подій, які або викликають радість, або пригнічують. Кажуть, з часом згадується тільки хороше, але що робити, якщо негативні картинки з минулого то і справа прориваються у свідомість і заважають рухатися вперед! Нерозривний зв'язок з минулим – небезпечний шлях. Слідуючи за ним, дуже просто втратити відчуття справжнього.

Минуле, яке тягне назад

у кожної людини в житті є такі події, про які він згадує з хвилюванням. Вони спливають у підсвідомості яскравими картинками і на якийсь час захоплюють в минулі дні. Позитивні або негативні емоції – вони неминуче відривають від цього. Звичайно, хтось може заборонити повертатися до випадків зі свого життя, які приносили радість, чогось навчили або дозволили відчути щось зовсім нове! Навіть навпаки, іноді корисно трохи обернутися назад, щоб згадати, який шлях довелося пройти, заради чого ви продовжуєте вести свій побут, мріяти і втілювати ці мрії в реальність.

Небезпека криється в тому, що відгуки минулих подій починають підміняти діючу реальність, відволікати від прямого вирішення виникаючих проблем. Це серйозний тиск на психоемоційний розвиток. З часом, регулярний повернення до минулого в своїх думках призводить людини до того, що реальність сьогоднішніх днів починає сприйматися через призму вже пережитих ситуацій. І так відбувається раз за разом, поки «Ви» минулий повністю ні заковтує «Вас» справжнього. В цей самий момент емоційний розвиток зупиняється. Під загрозу встають воля, інтелектуальність, комунікабельність – майбутнє губиться в потоці минулих почуттів і відчуттів.

Кожна людина індивідуальна, але можна виділити такі події життя, які актуальні для всіх і можуть стати причиною повернення до минулого:

  • розставання – цей важкий мить прощання з тим, кого любив, і без кого дуже складно уявити своє подальше життя;
  • крах – велика фінансова втрата, позбавлення будинку, провал бізнесу, які повністю змінили уклад побуту і світогляд;
  • зрада родича, друга, коханого – підривається не тільки віра в ближнього, але погляд на правду, відносини, вірність, чесність;
  • зіткнення з катастрофою, людським болем – контрастне пляма щодо всього, що з вами відбувалося, і який змусив вас задуматися про власне майбутнє, озираючись на минуле;
  • невиліковна або сильно калічить хвороба – один з таких випадків, коли вся життя ділиться на «До» і «Після», і людина схильна перебувати своїми думками в першій половині;
  • власний поганий вчинок, що суперечить нормам моралі, моральності і руйнує внутрішній вигляд, який ви складаєте самі для себе.

Чому людині складно позбутися минулого

Що ж утримує людину в минулому? Як не дивно, однаково небезпечно зациклюватися, як на позитивних, так і на негативних емоціях, пережитих у свій час. Враховуючи цей факт, умовно можна виділити три стани, які характеризують ваше ставлення до минулого, теперішнього і майбутнього.

1. Об'єктивне сприйняття. Воно характерне для людей, які розуміють, що життя продовжує рух, потрібно думати про те, що зробити для завтрашнього дня, а отриманий досвід використовують собі на користь сьогодні, зараз. Якщо ви належите до цієї категорії, ви часто говорите собі: «Спіткнулася, впала, підвелася, пішла!». Ви вчитеся жити з тим, що є.

2. Емоційна залежність. Реальне життя не радує, в майбутньому – жодних перспектив. Усвідомлення цього змушує людину повертатися в ті моменти, коли йому було комфортно, добре, або навпаки, коли він відчував біль і за щось тяжко боровся, але його дні були наповнені подіями, активністю, емоціями, на противагу дня сьогоднішнього. Така залежність заважає зробити крок вперед і змінити власну реальну життя на краще. Зверніть увагу, не ставитеся ви до цієї категорії! У вашому лексиконі можуть часто зустрічатися такі фрази: «ось, два роки тому все було по-іншому...», «коли-то я...», «раніше у мене все виходило...» і так далі.

3. Гіпертрофований розвиток інстинкту самозбереження, на тлі якого часто розвиваються такі психологічні і психічні стани, депресія, фобія, панічні атаки перед змінами. У більшості випадків це пов'язано з пережитим кошмаром, з чим-то, що надломило душу, світосприйняття. Для даної категорії характерна апатія, небажання що-небудь міняти і страх перед цим. Такі люди часто перетворюються на інтровертів і навіть соціопатів, так як свідомо отчерчивают себе від суспільства. Цей стан можна назвати самим небезпечним!

Людині складно позбутися від минулого, тому що він нерозривно пов'язаний з ним ниточками власного сприйняття. Уявіть, що перед вами кілька натягнутих струн. Кожна подія змушує їх коливатися, створюючи певне звучання, яке ви запам'ятовуєте. Це означає, що будь-якої миті вашого життя має свою мелодію, а протягом вашого життя до певного випадку має своє звучання, в цілому. Як тільки відбувається щось, що змінює ваше сприйняття, на струні з'являється вузлик, і вся ваша життя звучить вже зовсім інакше. На цих вузликах будуються відносини з минулим. Якісь ви зможете розв'язати, а якісь залишаться назавжди – це перше, що важливо усвідомити.

Під вузликами маються на увазі добре вам знайомі почуття: образа, біль, горе, сором, прихильність до людини, який кинув вас. З точки зору психолога, це ті блоки, які заважають об'єктивно оцінювати сьогодення і з позитивною перспективою дивитися в майбутнє. З цієї причини, процес прощання з минулим буде полягати в роботі саме над цими почуттями.

Як позбутися від минулого і не заважати жити

В залежності від ситуації, яка тримає вас в минулому, підбираються свої методи опрацювання емоцій та вміння їх контролювати. Проте можна виділити кілька основних аспектів, які будуть однаково корисні кожному залежить від власних спогадів людині.

1. Розширюйте коло спілкування. Близькі друзі, бабусі, дядька, тітки, двоюрідні брати і сестри – навколо вас багато людей, з якими ви можете почати просту розмову. Після цього потенційних співрозмовників можна знайти в секції з танців або плавання, а може, ви навіть ризикнете взяти участь в командній естафеті, організованою містом до якого-небудь свята. Живе спілкування розслабляє, допомагає відволіктися. Це перший крок до того, щоб знайти однодумців – людей, які теж борються за свою справжню життя!

2. Міняйте обстановку, ламайте свою схему поведінки. Нерідко люди, зациклені на минулому, щодня діють по одному і тому ж сценарію. Це ще більше затягує їх в рутину спогадів! Новий фільм – замість заїждженого по телевізору серіалу, прогулянка – замість посиденьок перед телевізором, поїздка за місто на вихідні – замість того, щоб просто валятися в ліжку, відсипаючись. Купіть собі нову кофту, сумку, поміняйте шпалери в кімнаті, привітайтеся з тим, повз кого зазвичай проходили мовчки. Все це руйнує ваше стереотипна поведінка. Ви здивуєтесь, як швидко ваше життя почне змінюватися після навіть незначних перестановок.

3. Працюйте над своїми думками і спогадами. Що не відпускає вас? Заведіть щоденник, запишіть туди всі свої переживання щодо цього в подробицях. Нехай це викличе приступ сліз, істерику – не зупиняйте себе, випустіть все, що накопичилося в душі! Пишіть, що викликало біль, як це впливає на вас зараз, як ви могли б це виправити – це дієвий самостійний психоаналіз.

4. Знайдіть нову мрію і прагнете до її втілення! Але, пам'ятайте про одне важливе правило – ваша нова мета повинна бути пов'язана з майбутнім і не стосуватися минулого.