Фізіологічна впевненість

фізіологічна впевненість

Проблема невпевненості стоїть досить гостро і зачіпає не тільки психологічну сферу, але і фізіологічні особливості людини. Подібно конструктору, генетичні коди вибудовують елементи програми, закладеної в діяльності нервової системи. Незважаючи на всю складність, на цю програму можна вплинути і допомогти собі знайти упевненість на рівні фізіології.

Генетична впевненість

Спадковість – ключовий чинник формування особливостей людського організму. Але, крім кольору очей чи схильності до певних захворювань, від батьків ви наслідуєте особливості поведінки, специфіку сприйняття життя та схильності до самоаналізу. Звичайно, з плином часу ви додаєте до всього цього свій досвід і знання, після чого формуєте вже особисту картину світу, але десь у глибині залишається все той же генетичний код, який визначає особливості вашого характеру, вашу стійкість у складних життєвих ситуаціях.

Древній філософ Гіппократ умовно поділяв людей на «слабких» і «сильних» - дві основні конституції, як тіла, так і свідомості. Згідно його теорії, «сильні» люди переважно стрункі і підтягнуті, їх рухи і дії впевнені, вони стійко переносять труднощі і ситуації тиску, практично ніколи не страждають від депресії. «Слабкі» люди схильні до огрядності, часто занижують свою самооцінку, швидко здаються, схильні до депресивних станів. Звичайно, точно розділити всіх людей на дані категорії не можна, так як є повні, але цілком упевнені в собі люди, і стрункі красуні, які не відчувають своєї внутрішньої сили.

Виходячи з викладеної теорії, нескладно зробити зворотний висновок. Працюючи над своїм тілом, коригуючи форми, розміри, вага, ви коригуєте стан своєї душі, стаєте спокійніше, даєте собі можливість почати життя на іншому шляху, стати впевненіше. Не дарма більшість програм схуднення супроводжується масштабною роботою з емоційним станом людини – внутрішній порядок впливає на своєрідну генетичну програму та допомагає переступити поріг саможаления, коли будь-яка тренування здається виснажливо важкої, коли будь-яке зусилля дається зі сльозами на очах.

Якщо ви відчуваєте, що генетично ставитеся до типу «слабких» людей, серед яких і ті, що просто заїдають свої проблеми, обов'язково почніть роботу над собою з відвідування психотерапевта.

Впевненість на гормональному рівні і віковий аспект

Самооцінку неможливо виховати у собі раз і назавжди! Життя не стабільна, стресові ситуації підстерігають на кожному кутку і, навіть при досягненні більшості намічених планів, впевненість періодично випадає з вашого звичного поведінки. Навіть протягом одного дня почуття впевненості в собі може значно коливатися. Згідно з дослідженнями американських вчених, найбільша схильність до самобичування, занепад сил і підвищення рівня сумнівів виникає раніше ранок, відразу після підйому, що зумовлено різким зниженням вироблення жіночих статевих гормонів – естрогенів. В середині дня, близько 16 години, показник гормону підвищується, і настрій разом з впевненістю також починають тягнутися вгору. З цієї ж причини даний проміжок часу вважається найбільш продуктивним. Однак для тих дівчат, які і так ніколи не скаржилися на свої сили, виникає небезпека переоцінювати себе і свої перспективи.

Проблеми з самооцінкою і впевненістю починаються тоді, коли менструальний цикл підходить до кінця. Збільшується вироблення гормону прогестерону, який неформально називають «похмурим». Навіть при об'єктивному підході до своєї зовнішності і вчинків, в цей період дівчата і жінки схильні знаходити недоліки там, де їх немає, більше схильні до плаксивості і дратівливості, а інколи навіть агресії на тлі різкого зниження відчуття власної сили, правильності власних вчинків. Це дуже важливий момент – помітивши, що настрій різко впав, що ви не можете зважитися на важливий крок, стали некомфортно почувати себе в суспільстві, не робіть ніяких серйозних дій. Відкладіть, по можливості, всі гострі питання і складні справи, знизьте рівень своєї емоційності, не приймайте поспішних рішень – дайте даного стану пройти.

Особливо небезпечний даний момент для вагітних жінок. На другому-третьому місяці вироблення прогестерону досягає максимального значення, від чого бажана вагітність може раптом перетворитися на справжню проблему, породілля масу сумнівів у власних силах, в майбутньому і т. п. На жаль, не рідко саме інтенсивний виплеск прогестерону в кров провокує прийняття таких рішень, як відмова від дитини з подальшому жалем про власний вчинок.

Лікарі і психологи раджу в даній ситуації дати собі невеликий перепочинок. Для підняття настрою і поліпшення діяльності нервової системи пийте чаї з ромашкою, звіробоєм, м'ятою. Обов'язково відвідайте психотерапевта, допоможіть собі впоратися з депресією, яка може перейти і в післяпологовий період. Як відзначають фахівці, найвищий пік впевненості в собі припадає на 4 місяць вагітності, а перед самими пологами стан своєрідної ейфорії знижується.

Вік також відіграє свою роль. В період статевого дозрівання і після 40 років гормональні сплески грають з дівчатами і жінками злу роль, буквально перебиваючи будь-які спроби свідомості взяти себе в руки й зміцнити віру в свої сили. Дорослі дами, яким, здається, вже нема чого бажати, особливо страждають від такого стану речей, адже «безпомічний» стан часто стає для них несподіваним.

Щоб зміцнити себе, впоратися з гормональними змінами, відчути повагу до себе, використовувати ароматерапію. Ефірні олії майорану, ялівцю, апельсина, кориці, лимонника допоможуть подолати внутрішню невпевненість і впоратися з заниженою самооцінкою.

Причини невпевненості на фізіологічному рівні

1. Дефіцит поживних речовин. Зокрема, мова йде про фолієвої кислоти, якої багато листових овочах, зелені, буряках, вітамін С і триптофане.

2. Надмірне вживання ретиноїдів, натуральних і синтетичних аналогів вітаміну А.

3. Вплив ряду лікарських препаратів, в числі яких медикаменти для корекції рівня тиску. А також прийом антибіотиків та деяких протиалергічних засобів.

4. Захворювання центральної нервової системи, в симптоматиці яких є пригнічення нервової активності, уваги. Загальмованість провокує стан, при якому ви не відчуваєте можливості доробити намічених справ, досягти мети, відчуваєте втому і звинувачуйте себе в нерозторопності. Така безпорадність породжує невпевненість і зміцнює комплекси щодо власних здібностей.

5. Захворювання органів ендокринної системи, що сприяють порушенню гормонального фону. Нездатність організму повноцінно виробляти статеві гормони – естрогени, ендорфіни, серотонін і, особливо, адреналін, є однією з основних фізіологічних причин зниження впевненості у собі. Недолік зазначених речовин сприяє розвитку депресивних станів, зменшує природне бажання людини відстояти свої права в якомусь питанні, продемонструвати свої достоїнства або просто висловити свою думку.