Обмороження, причини, ознаки і наслідки обмороження, профілактика обморожень, лікування та перша допомога при обмороженні

обмороження причини обмороження обмороження перша допомога лікування обмороження допомога при обмороженні що робити при обмороженні ознаки обмороження наслідки обмороження засоби проти обморожень

Обмороження – це звичайне явище, яке може зустрічатися як у молодих, так і у літніх людей, взимку. Частіше сверблячі сині або червоні пухлини з'являються на маленьких пальцях ніг, але також можуть і на обличчі, носі, пальцях рук. Зазвичай вони проявляються через кілька годин після перебування на холоді. Коли запалення на шкірі приймають темно-синій вигляд, обмороження стає дуже болючим.

Обмороженням називають пошкодження шкірного покриву тіла, аж до змертвіння тканин, що сталася в результаті тривалого впливу негативних температур. Якщо перебувати тривалий час на вулиці при температурі повітря мінус 10 градусів і нижче, або при великій вологості, сильному вітрі і температурі більше нуля градусів, то обморозитися дуже легко.

При морозі до мінус 20 градусів органи не отримують харчування і тепла, так як судини звужуються. При температурі мінус 30 градусів, у клітинах навіть відбуваються зміни, що призводять до руйнування тканин.

Причини обмороження

Обмороження сприяють певні чинники: фізична втома, ослабленние організму, голод, серцево-судинні захворювання. А також вузький одяг або взуття, так як в такому стані відбувається порушення кровопостачання кінцівок. Якщо людина змушений тривалий час знаходиться в незручному положенні, він також ризикує обморозитися. Важкі травми, що супроводжуються крововтратою, також сприяють швидкому обмороження. Посилюють процес обмороження і алкогольне сп'яніння, пітливість ніг, і навіть паління.

Статистичні дані по важким обморожень, що призвели до ампутації кінцівок, свідчать про те, що всі вони виникли завдяки алкогольного сп'яніння.

Профілактика обмороження

Екстремальні ситуації, пов'язані з дією холоду, трапляються не рідко. Вони можуть відбутися в холодну пору року, наприклад, під час відпустки на гірськолижному курорті, при поїздці за місто.

Для того щоб вижити з помилкової ситуації досить дотримати всього три пункти:

1. Намагатися сховатися від вітру і холоду.
2. Відкласти недоторканний запас їжі і води.
3. Встановити раціон харчування, в залежності від кількості їжі.

Ні в якому разі не треба піддаватися апатії і втрачати віру в порятунок – він може бути зовсім поруч.

Важливо зберегти тепло як можна довше. Це може забезпечити заздалегідь підібрана екіпірування. При низькій температурі повітря з організму дуже швидко виходить тепло, таке необхідне для життєзабезпечення. Вихід тепла з тіла – це наша смерть від замерзання.

В холодні регіони Землі споряджаються за певними правилами. Це ж можна застосовувати і до холодної пори року в середніх регіонах.

1. Одяг повинна мати основну функцію – зберігати тепло організму і не випускати його назовні. Ближче до тіла повинна бути одяг, зберігає тепло, що ізолює його від виділення назовні.
2. Верхній одяг повинна бути водонепроникною. Вода проводить тепло набагато швидше, ніж повітря.
3. Непродуваемость вітром також відноситься до життєво важливим якостям одягу. При невеликому морозі, але сильному вітрі отримати обмороження організму набагато легше.
4. Одяг не повинна прилягати до тіла занадто щільно, адже так вона буде порушувати мікроциркуляцію крові в кінцівках тіла, що також сприяє швидкому замерзанню. Небезпечно в цій ситуації і потіння, при якому відбувається охолодження організму.
5. Кінцівкам потрібно приділяти особливу увагу, адже організм, зберігаючи тепло, підсилює потік крові до внутрішніх органів. Відповідно, надходження крові до рук і ніг, зменшується. Їх потрібно додатково зігрівати, не дозволяючи їм задубіти. Взуття бажана на один розмір більше, щоб можна було надіти пару пар вовняних шкарпеток, які добре вбирають вологу.

Якщо кінцівки починають замерзати, то енергійні кругові рухи руками і ногами будуть найефективнішим способом їх розігріти. За законами фізики, завдяки цим рухам, з центральних судин кров почне надходити в периферичні судини за рахунок відцентрової сили.

Використання жиру застерігає від обмороження. Ефективно змащувати губи гігієнічною помадою, а обличчя і руки жирним кремом. Жировий прошарок утворює плівку на шкірі, при цьому зменшується тепловіддача організму. Допомагає такий метод і при обветривании шкіри.

Ефективно в якості профілактичного засоби проти обморожень застосування судинорозширювальних засобів. Так як дія таких препаратів спрямовано на розширення судин, то від внутрішніх органів до ніг, рук і голови приходить потік тепла. Але при цьому відбувається підвищена тепловіддача, отже, існує велика можливість переохолодження всього організму. Так що це засіб профілактики обморожень слід застосовувати тільки в тому випадку, коли робота людини пов'язана з холодом, тоді воно буде досить ефективно. Наприклад, рятувальникам, скелелазам, або на гірськолижних курортах.

До судинорозширювальну лікарських препаратів відносяться:

  • нікотинова кислота, розширює стінки капілярів і поліпшує в них подачу крові;
  • аспірин, розріджує кров;
  • но-шпа, трентал, папаверин, поліпшують кровотік в периферичних судинах і знімають їх холодової спазм, цим поліпшують харчування уражених тканин організму.

Треба тільки враховувати те, що медикаментозні засоби мають численні побічні ефекти, тому слід приймати їх з обережністю.

Якщо ви в холодну пору знаходитесь на вулиці з кимось, оглядайте один одного на наявність зблідлий шкіри. А як застереження обмороження, постійно потрібно перевіряти чутливість свого організму, поворухнувши пальцями.

не рекомендується робити, якщо обмороження все ж сталося?

Деякі помилкові заходи при обмороженні можуть тільки погіршити ситуацію.

Щоб допомогти потерпілому, його хочеться швидше зігріти. Для цього часто застосовують розтирання кінцівок. А ось цього робити не слід. При розтиранні, снігом, вовняної чи тканиною, додатково при терті травмуються шкірні покриви. Мікротріщини, які утворюються на шкірі при розтиранні снігом, стають причиною виникнення інфекції, а в подальшому і гангрени.

Втирання масел, спирту, жиру, теж дає негативний ефект, при глибокому обмороженні особливо. При розтиранні відбувається малоефективний місцевий приплив крові до кінцівок. А потрібно повноцінне кровопостачання, яке забезпечується головними судинами організму.

Опалювання біля багаття, грілки, масаж, також не рекомендується проводити. При важкому обмороженні все це може привести до підвищення температури спочатку тільки поверхневих тканин. І тільки потім до підвищення температури глибоких тканин. При такій ситуації зігріті тканини починають працювати, але так як вони не отримують харчування, яке можливе тільки при роботі глибоких судин організму, то з-за нестачі харчування вони гинуть.

Всі вищеописані ситуації тільки ускладнюють ситуацію з обмороженням. Стають більші вогнища пошкодження.

Лікування обмороження

Перша допомога при обмороженні – це негайне припинення охолодження організму і позбавлення від будь вологого середовища.
Після цього вже потрібно акуратно вимити і висушити постраждалу область, укутати її декількома шарами теплого одягу і відігріти.

На уражену поверхню при можливості потрібно накласти теплоізолюючу пов'язку (шар марлі, товстий шар вати, знову шар марлі, а зверху прогумовану тканину або клейонку). Можна в якості теплоізолюючого матеріалу використовувати вовняну тканину, фуфайки, ватники і так далі.

Потерпілому дати гаряче питво, гарячу їжу, по таблетці аспірину, анальгіну, по 2 таблетки папаверину і но-шпи, невелику кількість алкоголю.

Відморожену область, яка може тріснути, швидше потрібно змастити гігієнічною помадою і вкрити теплою м'якою тканиною. Тріснутий відморожена шкіра взимку лікується дуже важко.