Прискорене серцебиття, причини, симптоми, ліки, профілактика прискореного серцебиття

прискорене серцебиття причини симптоми профілактика ліки

Серце скорочується на протязі всього нашого життя, але частота серцевих скорочень буває різною в залежності від багатьох факторів. На частоту серцевих скорочень впливає стан здоров'я, психо-емоційний стан, рівень фізичних навантажень і навіть час доби. Зазвичай частота серцевих скорочень коливається в межах від 50 до 150 ударів на хвилину.

Нормою для здорової людини в стані спокою вважається, коли серце скорочується з частотою 60-80 ударів за хвилину. Якщо величина серцевих скорочень збільшилась більше 90 ударів в хвилину, то говорять про тахікардії – прискореному серцебитті.

Напади тахікардії можуть виникнути без видимих причин у будь-який час доби. Вони самі по собі починаються і нерідко самі по собі припиняються.

Причини прискореного серцебиття

Зміна частоти серцевих скорочень може бути викликано рядом причин. Важливо відрізняти фізіологічну тахікардію, коли частота серцевих скорочень збільшується як реакція на якісь зовнішні подразники, і патологічну, що може свідчити про розвиток захворювання, причому це не обов'язково може бути патологія серцево-судинної системи.

Так, серце починає швидше битися під час фізичного навантаження, при стресі, хвилювання. Навіть чашка міцної кави може спровокувати прискорене серцебиття. І це не вважається патологією.

Лікарі відзначають наступні зовнішні і внутрішні причини прискореного серцебиття.

Розлади сну. На частоту серцевих скорочень впливає як безсоння, так і неспокійний, тривожний сон. Кошмари викликають прискорене серцебиття, причому людина може цього навіть не відчувати під час сну.

Стимулюючі речовини. До них можна віднести психоактивні препарати, наркотики, антидепресанти. Також до таких речовин відносять алкогольні напої та напої, що містять кофеїн: міцний чай, кава, енергетики. Шоколад, какао у великих кількостях збільшує серцебиття.

Медичні препарати. Нерідко люди займаються самолікуванням, самі собі призначають прийом будь-яких препаратів і строго слідують своїм «призначень». Безконтрольний прийом деяких ліків нерідко призводить до прискореного серцебиття.

Стреси. Саме по собі стресовий стан не небезпечно, більш того, періодичні стресові ситуації тренують серцево-судинну систему і допомагають зміцненню серцевого м'яза. Але часті стреси, дистрес руйнують здоров'я, викликають прискорене серцебиття. Найчастіше таким патологій схильні люди з проблемами в родині, що займають високі посади, успішні бізнесмени.

Збільшують частоту серцевих скорочень фізичні навантаження. Кардионагрузки – так спортсмени називають фізичну активність, яка посилює серцебиття.

Секс підсилює серцебиття. Під час оргазму частота серцевих скорочень може збільшитися до 180 ударів на хвилину – як при найсильнішою фізичному навантаженні.

Прискорене серцебиття нерідко виникає на тлі ожиріння і у людей похилого віку.

Нестача калію і магнію в організмі призводять до прискореного серцебиття. А надлишок цих мінералів приводить до сповільненої серцебиття – брадикардії.

Підвищення температури тіла, наприклад, при застуді або грипі, призводить до прискореного серцебиття. Підвищення температури тіла на один градус посилює серцебиття на 10 ударів в хвилину.

У вагітних збільшується обсяг серця приблизно на чверть і, відповідно, збільшується частота серцевих скорочень. Нормальним вважається збільшення на 10 ударів в хвилину в порівнянні з показниками, які були до вагітності.

До внутрішніх причин кардіологи відносять захворювання серцево-судинної системи (міокардит, вади і аномалії розвитку серця, артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серце, міокардіодистрофія) і захворювання гормональної сфери (захворювання щитовидної залози, клімакс у жінок).

Небезпечні симптоми прискореного серцебиття

Прискорене серцебиття супроводжується поштовхами, віддають в горлі і шиї, почервоніння обличчя і шиї, підвищене потовиділення. Якщо ви прийшли в спортзал, то, швидше за все, ви прийшли саме за цим – за прискореним серцебиттям, при якому розщеплення жирових клітин відбувається швидше. Можна розрахувати оптимальну частоту серцевих скорочень, яка дасть безпечну і максимально ефективну навантаження для схуднення. Класичною вважається формула 220 мінус вік у роках. Є й інші, більш точні формули для розрахунку.

Проте така тахікардія – фізіологічна і корисна для здоров'я. До симптомів, які можуть свідчити про патологічному прискореному серцебитті, відносять задишку, запаморочення, кидання в піт, то в жар, то в холод, блідість шкірних покривів, панічні атаки, головний біль. При виникненні цих симптомів необхідно терміново викликати лікаря.

Прискорене серцебиття в поєднанні з такими симптомами може свідчити про загрозливих для життя станах – інфаркті міокарда, наприклад. Тому зволікати зі зверненням до лікаря не варто, це може бути в прямому сенсі смерті подібно.

Перша допомога при прискореному серцебитті

Якщо з'явилися небезпечні симптоми, то, викликавши лікаря, потрібно постаратися заспокоїтися, розслабитися. Потрібно прийняти розслаблене положення тіла, сісти або, якщо є можливість, лягти.

Якщо є досвід, допоможуть будь-які методики аутогенного тренування. Якщо немає навичок, то дихайте глибоко, спокійно, повільно. Але дихання не затримуйте, слідкуйте за цим.

Допомагає наступна методика. Зробити глибокої вдих, ненадовго затримати дихання, під час затримки злегка натискати на очні яблука через опущені повіки подушечками великих пальців. Важливо не перестаратися. Якщо є схильність до прискореного серцебиття, то цю методику бажано відпрацювати до появи нападу.

Ліки при прискореному серцебитті

Якщо тахікардія виникла на тлі хронічного захворювання, то слід прийняти відповідний препарат, призначений лікарем. Експериментувати з ліками в такому стані небезпечно не тільки для здоров'я, але і для життя.

В якості першої допомоги можна прийняти серцеві препарати, які продаються в аптеці без рецепта лікаря: 20-30 крапель валокордину чи корвалолу, 2-3 краплі нітрогліцерину, покласти під язик таблетку валідолу (щось одне, а не всі препарати відразу). Така терапія може дати короткочасний ефект, а може і не дати. Тому сподіватися на ці ліки не варто, слід в першу чергу викликати лікаря. До речі, в європейських країнах і в США, на медицину яких у нас часто прийнято посилатися як на еталон, ці препарати давно не мають ходіння, а корвалол в ряді країн взагалі включений в список заборонених препаратів.

Профілактика прискореного серцебиття

Прискореного серцебиття, якщо це не викликано приємними подіями – сексом або спортом, потрібно намагатися уникати, Китайська медицина, наприклад, запевняє, що тривалість життя людини визначається кількістю ударів серця, нібито у вищих сферах вже записано, скільки нам відпущено ударів серця. І йога не даремно практикує дихальні вправи, спрямовані на уповільнення серцевого ритму.

Щоб не піддавати своє серце непотрібним навантажень, необхідно впорядкувати свій спосіб життя, прибравши з неї обтяжливі фактори: наркотики, куріння, алкоголь, зловживання кавою і ліками. Слід внести в своє життя спокій і гармонію, які не дадуть стресу спровокувати прискорене серцебиття.

Тримайте свою вагу в нормі, ожиріння – додаткове навантаження на серце. Наводячи вагу в норму, слід уникати прийому препаратів для схуднення – вони нерідко і безпосередньо збільшують частоту серцевих скорочень і володіють сечогінним ефектом, виводять з організму із зайвою рідиною необхідні серцю калій і магній.