Самооцінка і здоров'я

самооцінка здоров'я

Самооцінка – це особисте ставлення людини до самої себе. Тобто, це не те, якими нас бачать інші і навіть не те, які ми є насправді, це наше ставлення до самих себе. Також самооцінку можна розглядати, як внутрішній стан людини, його адекватне сприйняття себе, як особистості, що веде до гармонійного існування в світі людей.

Не варто говорити про те, що людина живе в гармонії з собою та до інших людей зазвичай відноситься більш об'єктивно. Більше того, такі люди завжди успішніше за життя, ніж їх невпевнені в собі родичі.

Важливо розуміти, що самооцінка багато в чому регулює поведінку людини. Якщо людина сприймає себе впевненим і самодостатнім, то і його поведінка відрізняється доброзичливим ставленням до оточуючих людям. У той же час людина з заниженою самооцінкою постійно обмежує себе, що не може не позначитися на його психічному і фізичному здоров'ї. Таким чином, самооцінка як внутрішній стан людини безпосередньо впливає на його здоров'я.

Особливості впливу самооцінки на здоров'я людини

Говорячи про те, яким чином оцінка людиною самого себе може вплинути на його самопочуття і здоров'я, слід розділяти процеси, що мають відображення на поведінці людини і процеси, пов'язані з емоційною сферою.

Аспекти самооцінки, що впливають на поведінку людей

Уявіть собі людину невпевненого, постійно боїться зробити помилку і абсолютно не готового до критики або яким-небудь складнощів. На думку фахівців, така людина не тільки емоційно слабкий, але ще й фізично є більш слабким. Ті люди, які будь-якими способами намагаються уникати критики або ситуацій, в яких будуть почувати себе невпевнено, за статистикою, частіше хворіють. Це пов'язано з тим, що хвороба підсвідомо сприймається ними як можливість відсидітися, сховатися, щоб не зробити можливої помилки. Таким чином, у тривожних людей з низькою самооцінкою в критичних життєвих ситуаціях можуть проявлятися цілком фізичні симптоми: підвищення температури, запальні процеси в носоглотці і т. д. Ускладнює ситуацію і те, що захворювання, викликане психологічним аспектом, значно складніше лікується і частіше настає рецидив, адже боротися з причиною складніше, ніж з самою хворобою.

Крім того, що невпевненість у собі на фізичному рівні робить людину слабшою, вона також веде до того, що людина стає залежною від думки інших людей, яке стає для нього більш компетентним, ніж своє власне.

Проблема нерішучості

Боячись прийняти яке-небудь рішення, людина з заниженою самооцінкою, складає з себе відповідальність, перекладаючи її на інших людей. Часто такі люди намагаються взагалі не приймати ніяких рішень, сподіваючись на те, що все вирішиться само собою. Однак відмова від відповідальності тягне за собою набагато більш серйозні проблеми – проблеми зі здоров'ям, а саме те, що профілактичні заходи такими людьми вважаються неефективними і вони, нехтуючи профілактикою, починають піклуватися про своє здоров'я вже тоді, коли хвороба проявляється в повній мірі.

У людей з низькою самооцінкою на фізичному рівні менше сил і життєвої енергії, так як менше позитивних емоцій. Більш того, невпевнена в собі людина весь час стримуючи себе та уникаючи активних контактів зі світом, стримує і свою енергію, не даючи їй виходу. Таким чином, не відбувається енергетичного обміну, а застій енергії, веде до проблем зі здоров'ям і робить людину схильним до різних захворювань.

Аспекти самооцінки, що впливають на емоційний стан людини

Людина з низькою самооцінкою частіше за інших буває заздрісний, а заздрість – почуття, яке несе в собі руйнівну енергетику. За даними досліджень психологів саме заздрісні і невпевнені в собі люди частіше за інших мають проблеми з печінкою, шлунком і селезінкою. Це ж підтверджує й вислів «жовчний людина».

Також у невпевнених у собі людей часто спостерігаються і проблеми з вагою. Вони доводять себе до виснаження, постійно нервуючи і переживаючи. Або ж навпаки, починають заїдати негативні емоції, набираючи зайву вагу.

Така емоція як страх, яка часто буває пов'язана з заниженою самооцінкою, також веде до проблем зі здоров'ям, а саме до хвороб шлунково-кишкового тракту та серцево-судинної системи.

Більш того, у невпевнених у собі людей спостерігається і значне зниження захисних сил організму. Причина низького імунітету – малоактивний спосіб життя, адже страх зробити помилку або бути підданим критиці заважає людині проявити себе. Таким людям простіше відсидітися в стороні, не даючи виходу енергії назовні.

Стан постійного очікування небезпеки або ситуації, в якій доведеться приймати рішення, які не дозволяють людині розслабитися, тримаючи його в постійному емоційному та тілесному напрузі. Що в свою чергу провокує проблеми з суглобами і хребтом, такі як артрити, артрози, хондрозы, менисциты і т. п.

Небезпека низької самооцінки

Невпевненість у собі також небезпечна тим, що люди з низькою самооцінкою часто потрапляють під вплив маніпуляторів, так як їм простіше виконувати чиї-небудь розпорядження, ніж самим приймати рішення. У той же час, розуміючи, що ними маніпулюють, люди з низькою самооцінкою відчувають тиск і відчувають себе пригніченими, що може провокувати депресивні стани та інші нервові розлади.

Соціологічні дослідження показали, що невпевнені в собі люди зазвичай не задоволені тим, де працюють і зарплатою, яку за цю роботу отримують. Як наслідок, рівень життя знижується, так як фінансовий стан позначається і на якості харчування та дозвілля, і відпочинку, і на загальному рівні життя.

Узагальнюючи все вищесказане, можна зробити висновок про те, що низька самооцінка неодмінно веде до невпевненості в своїх силах, а невпевненість – до невдоволення собою і знову ж заниження самооцінки. Виходить замкнуте коло, якщо не розірвати який, можна отримати безліч проблем зі здоров'ям.

Підвищення самооцінки – шлях до здоров'я

Зв'язок емоційних станів людини та її фізичного самопочуття безперечна. Уникаючи відповідальності, вирішення будь-яких життєвих завдань і складних ситуацій, ми на фізичному рівні обмежуємо себе, позбавляючи своє тіло необхідної рухової активності, провокуючи застої в легенях, суглобах, зниження тонусу і загальну млявість.

Роблячи висновок з усього вищесказаного можна сміливо назвати низьку самооцінку причиною передчасного старіння організму. І дуже важливо розуміти, що виробляючи в собі емоційну впевненість, ми робимо свій організм більш здоровим, і навпаки, дбаючи про своє здоров'я і підвищуючи рухову активність – робимо себе більш емоційно стійкими, так як автоматично підвищуємо власну самооцінку.

Можливо, саме зараз прийшов час прийняти важливе для себе рішення і почати займатися спортом, більше рухатися, піклуватися про здоров'я, підвищуючи впевненість у собі. Адже це вірний спосіб зберегти бадьорість духу і молодість тіла.